Zapalenie jajników i jajowodów

Stan zapalny jajników i jajowodów, spowodowany jest z reguły zakażeniem dwoinką rzeżączki i chlamydiami.

Najbardziej podatną grupą osób, chorujących na stan zapalny, są kobiety, które przeszły poród, poroniły lub mają założoną wkładkę wewnątrzmaciczną.

Objawami, typowymi dla stanu zapalnego jajników i jajowodów, jest ból odczuwalny w podbrzuszu, upławy, krwawienia, nudności , podwyższona temperatura ciała, zaparcia, kolki jelitowe, problemy z oddawaniem moczu.

W przypadku, zaobserwowania u siebie podobnych objawów, niezbędna będzie wzyta u ginekologa. Zastosowane zostaną odpowiednie badania, badanie śluzu, krwi, USG i pacjentka zostanie skierowana na odpowiednią terapię leczniczą.

Nie podjęcie leczenia w pierwszej fazie stanu zapalnego, może przerodzić się w chorobę o charakterze przewlekłym. Efektem, może być stan zapalny jajowodów, pojawienie się zrostów, niepłodność lub możliwość zajścia w ciążę pozamaciczną.

W przypadku, istnienia wymienionych objawów, bez pojawienia się gorączki, leczenie może odbywać się w domu. Jednak, jeżeli, jednym z objawów będzie podwyższona temperatura ciała, leczenie przenoszone jest do warunków szpitalnych, z uwagi na możliwość stosowania antybiotyków i podawania ich drogą dożylną.

Niezbyt skomplikowane przypadki stanów zapalnych jajników i jajowodów, leczone są lekami niesteroidowymi, przeciwzapalnymi. Stany przewlekłe, z cięższą formą objawów – wymagają stosowania glikokortykoidów.