Piegi

Każdy z nas praktycznie wie jak wyglądają piegi. W medycynie rozróżnia się dwa rodzaje piegów

– te które powstają na skutek działania promieni słonecznych oraz te będące efektem nierównomiernego rozłożenia barwnika w skórze, a powstającego na skutek szybszej syntezy melatoniny przez melanocyty.

Wyglądem, obydwa rodzaje piegów są do siebie bardzo podobne – małe, okrągłe, koloru jasnego brązu. Jednak, w przypadku piegów powstających na skutek działania promieni słonecznych, są one nieco ciemniejszej barwy. Dosyć ciekawym przypadkiem jest, nazwanie „plam wątrobowych”, które występują u niektórych ludzi mianem pieg – ale tak jest w rzeczywistości.

 

Lokalizacja położenia piegów może być przeróżna. Pojawiać się mogą na nosie, policzkach, ramionach, rękach, barkach, ale również na stopach i dłoniach. Przebywanie na słońcu nasila objawy i piegi stają się wówczas bardziej ciemne. Z uwagi na mniejszą obecność słońca zimą, są one mniej widoczne.

Piegi nie występują u niemowląt, pojawiają się dopiero w późniejszym wieku, wraz z rozwojem człowieka, najbardziej narażone są na nie osoby posiadające rudy odcień włosów oraz mające oczy koloru zielonego – piegi są dziedziczone genetycznie.

Zwiększenie się kolorytu piegów podczas działania promieni słonecznych, powoduje również zwiększone narażenie takich osób na poparzenia słoneczne, a co z tym związane, na występowanie nowotworu.

Piegi mogą występować same w sobie, jako czynnik dodający urody, albo mogą być objawem choroby – przykładowo zespołu Peutza – Jeghaersa.

Jak już wspomniano, piegi są dziedziczone, aczkolwiek można pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie pozwoli na ograniczenie ich liczby na naszym ciele.

Do takich czynności należy unikanie słońca latem, noszenie kapelusza z dużym rondem, stosowania kremów z odpowiednimi filtrami, unikanie słońca w godzinach „szczytu”.

Opracowano kilka skutecznych metod pozwalających na usunięcie pieg. Pomocne sa kremy rozjaśniające skórę, retinoidy, zamrażanie piegów płynnym nitrogenem, leczenie światłem, terapia laserem.