Niewydolność szyjki macicy: Objawy, Przyczyny, Leczenie
Spis treści
- Objawy Niewydolności szyjki macicy
- Przyczyny Niewydolności szyjki macicy
- Leczenie Niewydolności szyjki macicy
Objawy Niewydolności szyjki macicy
Niewydolność szyjki macicy polega na zbyt wczesnym jej rozszerzeniu. Objawami niewydolności szyjki macicy są bóle brzucha, szczególnie dolnej jego części, bóle kręgosłupa, pojawiające się plamienia.
Przyczyny Niewydolności szyjki macicy
Źródłem niewydolności szyjki macicy są jej skurcze lub osłabienie szyjki macicy. Skurcze natomiast mogą być bezpośrednio związane z prowadzeniem nadmiernie intensywnego trybu życia oraz z przemęczeniem. Przyczyną niewydolności szyjki macicy może być również jej uraz, łyżeczkowanie macicy, rozwojowe wady wynikające z wad wrodzonych, zaburzenia hormonalne, pęknięcie szyjki macicy w trakcie porodu.
Leczenie Niewydolności szyjki macicy
Leczenie, stosowane w przypadku niewydolności szyjki macicy, to założony i zaciśnięty wokół szyjki macicy podczas zabiegu chirurgicznego szew. Taka „operacja” najczęściej wykonywana jest pomiędzy 13. a 14. tygodniem ciąży. Zdjęcie szwu następuje wówczas, gdy poród się rozpocznie.
Kolejnym sposobem na zbyt wcześnie rozszerzającą się szyjkę macicy, jest założenie na nią sylikonowego krążka, który w medycynie zwany jest pesserem. Uniemożliwia on rozwieranie się szyjki macicy, przy jednoczesnych zdolnościach do jej odciążania. Jedynym minusem takiego rozwiązania, jest większa podatność na możliwość rozwinięcia się zakażenia.
Wielokrotnie, kobieta z niewydolnością szyjki macicy musi pozostać w łóżku, przy jednoczesnym unikaniu sytuacji stresujących, wysiłku fizycznego oraz współżycia seksualnego.