Niedocukrzenie krwi

Niedocukrzenie krwi, znane jest w teorii medycyny, również pod nazwą hipoglikemii. Choroba istnieje wówczas, gdy istnieje niski poziom cukru we krwi.

Choroba, jest najbardziej groźna, da osób, które chorują na cukrzycę i przyjmują insulinę. W takich przypadkach, niedocukrzenie krwi, może skończyć się dla nich nawet śmiercią.

Spadek poziomu cukru, dotyczy wartości poniżej 2,8 mmol/l.

Cukier odgrywa znaczącą rolę w organizmie człowieka, odpowiedzialny jest między innymi za prawidłową pracę mózgu. A jego zbyt niska wartość, doprowadza do problemów w pracy ośrodkowego układu nerwowego.

Objawami, po których można rozpoznać, ze ktoś ma niedocukrzenie krwi, to nerwowość, wręcz agresywność pacjenta, pojawiają się zaburzenia w zapamiętywaniu, ogólne osłabienie organizmu, odczuwalny jest głód, pojawiają się drgawki i zawroty głowy.

Zdarza się, że mięśnie pacjenta drżą, nasila się odczuwanie głodu, senność, mrowienie w okolicach jamy ustnej, nadpotliwość, bole głowy, zaburzenia rytmu serca, problemy z widzeniem.

U osób chorych na cukrzycę, niedocukrzenie, pojawia się głównie po solidnym wysiłku fizycznym, po wypiciu alkoholu, długotrwałym niejedzeniu.

Rozpoznanie niedocukrzenia krwi, następuje na początku na podstawie wywiadu z pacjentem. Objawy choroby, nie są jednoznaczne i wielokrotnie przypominają objawy innych chorób, typu chorób psychicznych, czy epilepsji. Istotne znaczenie, ma również fakt, czy objawy występują u osoby z cukrzycą , czy u osoby całkowicie zdrowej.

Niedocukrzenie krwi można w łatwy sposób zniwelować, wystarczającym jest mieć przy sobie cukierek. Pomocnym również będzie spożycie kanapki, owocu lub napoju słodkiego. Jeżeli doszło do omdlenia, niezbędnym jest ułożenie chorego w pozycji bocznej ustalonej. Natomiast następnym działaniem, jest podanie w formie zastrzyku domięśniowego – glukagonu. Niezbędnym jest również wezwanie pomocy lekarskiej.