Choroba de Quervaine’a: objawy, przyczyny, leczenie
Spis treści
Objawy choroby de Quervaine’a
Choroba de Quervaine’a objawia się głównie bólem odczuwalnym w okolicach szyi, tarczycy, z tendencją do promieniowania do uszu, żuchwy oraz nasilaniem w przypadku ruchów szyją. Najbardziej jasnym obrazem występowania choroby jest zachorowanie na nadczynność tarczycy, odczuwalne bóle w jej okolicy oraz podwyższone OB.
Przyczyny choroby de Quervaine’a
Przyczyną choroby de Quervaine’a tkwi w zakażeniach wirusowych, dotyczy wirusa świnki, odry, grypy, ECHO. Schorzenie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn w wieku 30 d0 40 lat oraz bardziej narażone są na zachorowanie ludzie z defektem immunologicznym. Nie spotyka się praktycznie przypadków zachorowania u osób bardzo młodych i ty w podeszłym wieku.
Leczenie choroby de Quervaine’a
Sposób leczenia chorego uzależniony jest od natężenia dolegliwości. W przypadku dolegliwości o ostrym przebiegu, stosowanymi są steroidy, z uwagi na ich prawie że natychmiastowe działanie. Tego rodzaju leczenie powinno trwać około cztery tygodnie, celem uniknięcia nawrotów choroby. Natomiast, w przypadku lekkiego przebiegu choroby, stosowanymi lekami są: paracetamol, inne leki o działaniu przeciwzapalnym i charakterze niesteroidowym, celem zwalczenia bólu i podwyższonej temperatury ciała.